DRAPAK, CZYLI KOCI PLAC ZABAW

 

Kiedy decydujemy się na przyjęcie do domu kota, musimy się odpowiednio do tego przygotować. Podobnie jak w chwili narodzin dziecka przygotowujemy odpowiednią wyprawkę, tak samo przyjmując kota powinniśmy zaopatrzyć się w kocią wyprawkę, czyli wszystko to, co będzie kotu potrzebne do szczęśliwego życia w naszym domu.

 

DLACZEGO KOTY DRAPIĄ?

            Drapak – obok misek, karmy, kuwety, żwirku i legowiska – stanowi jeden z elementów podstawowego wyposażenia domu, w którym ma zamieszkać kot. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nowym członkiem rodziny ma zostać młody jeszcze kociak (np. Devon rex), jest to szczególnie ważne, ale prawdę mówiąc z drapaka korzystają koty w każdym wieku. Trzeba pamiętać, że odruch drapania jest dla kota tak naturalny jak podstawowe funkcje fizjologiczne, dlatego nie da się go wyeliminować. Koty drapią z kilku powodów: ostrzą w ten sposób pazury, ćwiczą sprawność łap, znakują swój teren i rozciągają mięśnie. Drapaki warto ustawiać w miejscach, w których kot chętnie sypia lub drzemie z uwagi na to, że koty lubią oddawać się drapaniu zaraz po przebudzeniu, podobnie jak świeżo przebudzeni ludzie mają potrzebę przeciągania się w łóżku.

 

 

DRAPAK - MEBEL WIELOFUNKCYJNY

            Na rynku mamy do dyspozycji całą gamę różnorodnych drapaków: podstawowe modele mogą być zarówno poziome, jak i pionowe. Aby zachęcić kota do korzystania z nowego sprzętu, można przytwierdzić do niego jego ulubioną zabawkę (np. myszkę na sznurku) albo wetrzeć w nią trochę kocimiętki. Koty (także devonki) najbardziej lubią rozbudowane kocie meble składające się z kilku drapaków, legowisk, budek, hamaczków i zwisających sznurków. Tego rodzaju mebel zaspokaja wiele kocich potrzeb i pełni wiele funkcji: po pierwsze koty uwielbiają obserwować otoczenie z dużej wysokości. Po drugie mogą się tu zarówno bawić (skakać i biegać po kolejnych „pięterkach”, drapać na drapaku, łapać sznurki), jak i wypoczywać – w zależności od nastroju mają do dyspozycji półeczkę, hamak albo budkę do spania, gdzie czują się wyjątkowo bezpiecznie. Takie kocie place zabaw zapobiegają nudzie i pozwalają kotom spożytkować nadmiar energii.

 

JAKI DRAPAK WYBRAĆ?

            Przede wszystkim warto zadbać o to, aby drapak był na tyle wysoki, aby kot mógł swobodnie rozciągać całe ciało, a zarazem stabilny, aby się nie wywrócił pod ciężarem kota. W Internecie i sklepach zoologicznych znajdziemy wiele modeli kilkupiętrowych drapaków. Całkiem przyzwoity drapak w przystępnej cenie możemy dostać na przykład na allegro, jednak z uwagi na to, że są one wykonane z tektury, żywotność ich prawdopodobnie nie wyniesie dłużej niż trzy lata.

                                                                                       

Całkiem przyzwoite drapaki oferuje również firma Leoland. Wyglądają na zbliżone jakościowo do ekskluzywnych drapaków, przy czym cenowo są o wiele bardziej dostępne.

                                                                         

 

Jeśli mamy w domu stadko młodych devonków albo więcej niż dwa koty, to warto zainwestować w coś bardziej trwałego. Hodowcy polecają m.in. drapaki firmy Rufi wykonane z drewna. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że możemy swobodnie dobierać poszczególne komponenty kociego mebla. A jeśli mamy zdolności manualne i lubimy majsterkować, możemy spróbować zbudować coś własnoręcznie, wybierając w tym celu kilka pieńków i desek lub kubiki z tworzywa sztucznego.

            

                                                                      

 

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, że rozbiegany, szalejący na drapaku kot, który potem zasypia słodko zmęczony w hamaku – to szczęśliwy kot. A szczęśliwy kot to niewątpliwie powód do szczęścia dla człowieka.

                                     

                                                                                                                                           Anna Alochno-Janas