Kwiaty niebezpieczne dla kotów

Ten artykuł stanowi pierwszą część serii na temat roślin, które mogą zaszkodzić naszym futrzastym przyjaciołom. Okazuje się bowiem, że sporo właścicieli  devonów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zwykłe rośliny doniczkowe, gruntowe i cięte mogą zaszkodzić kotom. Poniższa lista, zawiera  kilka najbardziej popularnych roślin, które mogą zaszkodzić kotu.

 

Rośliny domowe zwykle zostają zjedzone przez młode devony oraz te, które całe życie spędzają w domu. Koty mają to do siebie, że z natury lubią zjadać trawę lub inne rośliny. To naturalna reakcja w sytuacji, kiedy coś im zaszkodzi lub gdy najedzą się własnej sierści. Koty, które są wypuszczane na dwór, korzystają z dobrodziejstw trawy, te które nie mają takiej możliwości, posiłkują się roślinami które znajdują w swoim otoczeniu. Zwierzaki młode z kolei są ciekawe wszystkiego. Problem polega na tym, że zwykle to właśnie liście są najbardziej trującą częścią roślin, a jednocześnie niezwykle interesujące dla kotów. Ich zjedzenie kończy się zwykle takimi objawami jak uszkodzenie układu pokarmowego, porażenie układu nerwowego czy zaburzenia pracy serca, co widać na poniższych przykładach.

 

 

KONWALIA MAJOWA

Konwalia Majowa to na pierwszy rzut oka niezwykle niepozorna roślinka. Drobna, z małymi kwiatami przypominającymi dzwoneczki.  Konwalia majowa jest jednak śmiertelnie niebezpieczna dla kotów. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny niesie za sobą silne zatrucie. Do objawów należą: podrażnienie żołądka, wymioty, zaburzenie rytmu serca, konwulsje a w rezultacie śmierć.

 

 

 

 

 

 

 

 

LILIA

Lilia, podobnie jak konwalia jest popularną rośliną domową, głównie ze względu na jej piękne kwiaty oraz mocny zapach. Niestety jest również trującą rośliną.Podobnie również, jak w przypadku pierwszej rośliny, tak i tutaj niebezpieczne jest jej zjedzenie. W szczególności, jeżeli do układu pokarmowego kota dostaną się cebulki, liście, pędy bądź kwiaty. Do objawów zatrucia liliami należą podrażnienie żołądka, wymioty, depresja oraz brak apetytu. Tego typu objawy, mogą doprowadzić do śmierci kota i wymagają interwencji

 

 

 

 

 

 

 

OLEANDER POSPOLITY

Oleander pospolity, to bardzo popularny kwiat doniczkowy. Zawdzięcza to swojej niezwykłej urodzie oraz pięknemu, mocnemu zapachowi, którzy przyciąga uwagę zarówno ludzi jak i kotów. Jednocześnie jednak cała roślina, a zwłaszcza jej liście są niezwykle trujące. Zjedzenie nawet relatywnie niewielkiej jej ilości czy pojedynczego listka może skończyć się dla kota tragicznie. Do najważniejszych objawów należą wymioty i biegunka. W późniejszym czasie może wystąpić także podrażnienie żołądka i jelit, a także zaburzenie rytmu serca. W rezultacie może to doprowadzić do zgonu zwierzęcia. Jeżeli chcemy mieć Devona, a mamy w domu oleander, to najlepiej zrezygnować z tej rośliny.

 

 

Wszystkie wyżej wymienione rośliny, są częstym elementem wystroju domów czy mieszkań, a jednocześnie są bardzo niebezpieczne tak dla naszego devonka, jak i dla każdej innej rasy kota. Niestety roślin tych jest o wiele wiecej. Będziemy o nich pisać w kolejnych artykułach. Najlepszym wyjściem, jeżeli chcemy zdecydować się na kota, jest pozbycie się tych roślin. Jednkaże wielu właścicieli devonków uwielbia swoje roślinki i jest to dla nich trudna decyzja. Dlatego w kolejnych artykułach napiszemy również jakie rośliny są bezpieczne dla kociaka i jak ostatecznie poradzić sobie w sytuacji, gdy ciężko nam rozstać się z roślinami.

                                                                                                                           Z kocim pozdrowieniem Miau :-)

                                                                                                                                  Gracjan Marlikowski